Hatóanyagok a napi adagban |
||
Megnevezés |
1 db rágótablettában |
*NRV% |
B12-vitamin |
400 µg |
16 000 % |
*NRV%: a felnőttek számára ajánlott napi beviteli referenciaérték %-a.
Összetevők: kukoricakeményítő, tömegnövelő szerek (mannit, mikrokristályos cellulóz), csomósodást gátló anyag (zsírsavak magnéziumsói), metilkobalamin, cianokobalamin, aroma.
A B12 vitamin befolyásolja a szervezet fehérje szintézisét, elősegíti az aminosavak fehérjékbe való beépülését és fokozza ezek hasznosítását, így az egész szervezetet érintő hatása van.
A B12 vitamin bizonyítottan részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban, hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez, valamint az idegrendszer normál működéséhez és a normál pszichés funkció fenntartásához.
Az orvosi gyakorlatban a B12 vitamint vészes vérszegénység, általános testi leromlás, kimerültség, ideggyulladás, hosszabb betegség utáni lábadozás esetén használják, mivel az egész szervezetre kiterjedő erősítő, roboráló hatása van.
A B12 vitamin felszívódása összetett folyamat, függ az emésztőrendszer működésétől. Bizonyított, hogy az életkor előre haladtával a B12 vitamin felszívódásának hatékonysága csökken.
A táplálékban előforduló B12 erős fehérje-kötésben található, melynek szétbontásához egészséges emésztési folyamatokra van szükség.
A szájon át bevihető metilkobalamin viszont szabad formában van jelen, a szájnyálkahártyából is felszívódik, ezért felszívódásához nem szükséges az erőteljesen működő gyomor-emésztés.
A felszívódott B12 a vérben egy szállító fehérjéhez kötődik, majd ebből alakul ki a bioaktív metilkobalamin. A B12 vitamin legnagyobb részben a májban tárolódik és a szervezet sejtjeihez a keringés közvetítésével jut el. A szervezet B12 anyagcseréjére nagy tehetetlenség jellemző: évek, esetleg évtizedek alatt alakulhat ki a hiánya, és a hiány megszüntetése is hosszabb időt igényel.
B12 vitamin túladagolása:
Emberben nem fordul elő, a fölösleg a széklettel távozik a szervezetből.
B12 vitamin kölcsönhatása más gyógyszerekkel:
1.000 mg fölötti C-vitamin csökkenti a kobalamin hatását, ezért a kétféle vitamint legalább 1 óra eltéréssel tanácsos bevenni.
B12 vitaminhiány esetén a napi terápiás adag:
A szakirodalom 400-1.000 μg napi terápiás mennyiséget ír elő a felszívódás nagyon rossz hatásfoka miatt.
A B12 vitamin folyamatos szedése esetén érdemes orvos véleményét kikérni.
B12 vitamin előfordulása
B12 vitamin természetes formájában állati eredetű élelmiszerekben fordul elő:
B12 vitamin hiánya